Gości online: 1 Wschód słońca: 6:47 Zachód słońca: 16:28 Imieniny obchodzą: Eryka, Cyryl, Apolonia, Marian, Rajmund, Bernard
Nawigacja
Serwis
Strona Główna
Galeria
Artykuły
Kontakt
Szukaj
Pobieralnia
Mapa serwisu
Naj w serwisie
Encyklopedia
Strefa Wędkarza
Oficjalne Rekordy Polski
Normy Rekordowe
Rekordy Polski
Kalendarz Brań 2014
Filmy Online
Galerie Wędkarzy
Forum Dyskusyjne
Linki
Zgłoś błąd
Sekcja PZW
Odznaczenia Honorowe
Dekalog Wędkarza
Wymiary Ochronne
Regulamin PZW
Statut PZW
Strefa Reklamy
Współpraca
Promuj Nas
Wymiana
Reklama u Nas

Ankieta
Czy bierzesz udział w zawodach wedkarskich ?

Tak,

Nie,

Czasem,

Lubie rywalizację sam ze sobą.


Losowa Fotka

Dołącz do Nas
Dołącz do Nas na Naszej Klasie

Zalew Sulejowski
Dziś zabiorę Was nad wody Zalewu Sulejowskiego , że tak powiem " mojego " zbiornika na którym spędzam 50% czasu połowów . Zapraszam więc do lektury ;)

Zalew Sulejowski (zbiornik sulejowski, jezioro sulejowskie) - rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami , utworzony został w latach 1969 - 1974 poprzez spiętrzenie rzeki Pilicy . Rzeka została przegrodzona tamą o długości 1200 metrów , wysokości 16 metrów i szerokości 10 metrów w koronie . Akwen zbiornika ma 2117 ha powierzchni , 17 kilometrów długości oraz 3,5 kilometra szerokości w najszerszym miejscu i 10 metrów głębokości . Główna rola zbiornika to dostarczanie dla aglomeracji łódzkiej i Tomaszowa Mazowieckiego wody pitnej . Zalew lub też jeśli woli ktoś nazwę jezioro , pełni również funkcję zbiornika retencyjnego , reguluje się na nim wysokość fali powodziowej , ale to nie wszystko jest tez zbiornikiem o funkcji energetycznej , gdyż w tamie na Zalewie Sulejowskim znajduję malutka elektrownia wodna , jest również zbiornikiem rekraacyjnym dla pobliskich mieszkańców rejonu łódzkiego i nie tylko . Woda w zbiorniku ma klasę czystości od I do IV . Lipiec obfituje w rozwój sinicy ,która nie jest jednak uciążliwa dla wędkarzy ale dla osób , które czerpią ze zbiornika wymarzony odpoczynek , wtedy woda staje się " zielona " co uniemożliwia ludziom kąpiel . Woda w zbiorniku jest jednak na tyle czysta że ostatnimi czasy pojawiły się również raki , jednakże w odcinku poniżej tamy również kwitnie życie biologiczne , mam tutaj na myśli coraz większą ilość bobrów , a wiadomo jakie one są wybredne w stosunku do czystości wód . Ornitolodzy też znajda tutaj coś dla siebie , mianowicie z roku na rok przybywa coraz więcej ptaków takich jak : rybitwy , mewy małe , mewy śmieszki , kaczki nurkujące . Z ptaków chronionych prawem znajdziemy tu również : bąka , gągoła , kropiatkę oraz rybę białoczelną . Przelatujące tu ptaki traktują zbiornik jako przystanek w swojej podróży , a wtedy można tu spotkać : kormorany , łabędzie nieme , oraz rzadkiego drapieżnika jakim jest rybołów . Piękno " mojego " zbiornika i zatopionego koryta rzeki Pilicy stanowi raj dla wędkarzy z centralnej polski ale nie tylko . Zarówno wędkarze jak i żeglarze nie mają powodów do narzekań , mogą łowić i pływać na całym zbiorniku bez ograniczeń z jednym tylko wyjątkiem , ujęcia wody dla miasta Łodzi , w pobliżu tamki na Bronisławowie . Oczywiście połów ryb wymaga odpowiednich zezwoleń , to samo tyczy się wędkarzy " pływających " na łodziach , również jest wymagane odpowiednie zezwolenie , które można uzyskać prawie w każdym sklepie z akcesoriami wędkarskimi w Tomaszowie Mazowieckim . Jezioro porastają wokoło lasy sosnowe z domieszka brzozy , dębu , świerka . Wokół zalewu obowiązuje strefa ochronna , zatem biwakowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach , panuje też tutaj strefa " ciszy " co oznacza całkowity zakaz używania silników spalinowych na zbiorniku , z oczywistym wykluczeniem służ mundurowych oraz WOPR .
Począwszy od Sulejowa a skończywszy na Smardzewicach , nie będziecie narzekać na brak bazy noclegowej . Wokół zalewu , znajdują się nie tylko pięknie położone hotele , oraz pola namiotowe i stanice ale również gospodarstwa agroturystyczne .
Czas na podsumowanie dla wędkarzy i nie tylko .
Jezioro Sulejowskie obfituje w takie gatunki ryb jak :
>Boleń
>Jazgarz
>Jaź
>Karaś
>Karaś srebrzysty
>Karp
>Krąp
>Leszcz
>Lin
>Okoń
>Płoć
>Sum
>Szczupak
>Węgorz europejski
>Wzdręga
Ale tak naprawdę to zbiornik " jednej " ryby drapieżnej a mianowicie :
>Sandacza , populacja tego gatunku jest na prawdę duża .
Jeśli przyjedziecie nad Zalew Sulejowski na pewno nie pożałujecie , obiecuje Wam to na 100% . Jeśli przyjedziesz tu na wędkarskie eldorado jak również zaczerpnąć świeżego powietrza i relaksu , też znajdziesz cos dla siebie . Wokół zbiornika położone są piękne miasta z ciekawymi zabytkami i nie tylko . Polecam zwiedzić Tomaszów Mazowiecki , Sulejów , Piotrków Trybunalski , Opoczno i wiele wiele więcej malowniczych miejscowości .

Więcej informacji na temat turystyki znajdziecie pod tymi adresami :
Tomaszów Mazowiecki 1 ,
Tomaszów Mazowiecki 2 ,
Sulejów ,
Opoczno
Pozdrawiam Artur Greficz
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz
Nick:Przypominam iż komentarze wulgarne nie będą publikowane !
Obrażanie użytkowników , redakcji Serwisu oraz publikowanej treści można sobie więc darować .
Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

||webmaster webmastering ||JazOOn Themes|| www.webtree.pl||Żegluga Śródlądowa||Boszkowo|| Multicobooks.pl||
Rybobranie.pl Katalog łowisk www.pstragowanie.dbv.pl Łowimy informacje Wędkarstwo jeziorowe Carp Planet Na klenie.pl Wysfishing.pl Stowarzyszenie Białej Przemszy Zachodnie Pomorskie Wędkowanie PZW Gorzyca Chwałowice RTW.org.pl Wędkarstwo jeziorowe
Wygenerowano w sekund: 0.06      6,293,743 Unikalnych wizyt